2400 metrów sześciennych wody jednego dnia

Szanowni Państwo,

w ubiegłą sobotę (13 czerwca 2020 r ) w niektórych częściach naszej gminy wystąpiło obniżone ciśnienie oraz braki dostaw wody. Sytuacja ta związana była z rekordowym zapotrzebowaniem na wodę. W tym dniu podano do sieci 2400 metrów sześciennych, podczas gdy w podobnych okolicznościach w ubiegłych latach największe dobowe pobory sięgały maksymalnie 1900 metrów sześciennych. Nominalne dobowe zużycie wody przez mieszkańców gminy waha się od 800 metrów sześciennych do 1200 metrów sześciennych na dobę.

Przyczyną tak dużego rozbioru wody było w głównej mierze jednoczesne napełnianie wielu ogrodowych basenów. Spowodowało to w krótkim czasie wydatek do sieci porównywalny z poważną awarią na sieci wodociągowej o dużej średnicy. Należy zauważyć, że ilość wody zużyta jednorazowo na napełnienie basenu równa się  od pół do nawet trzy miesięcznego zużycia przeciętnego gospodarstwa domowego.

Ponadto niestety takie pobory wywołały wahnięcia ciśnienia powodujące zaburzenia wody w sieci, co skutkowało miejscowym pogorszeniem jakości wody. Zwracamy uwagę, że mimo iż woda może miejscami być pogorszona pod względem organoleptycznym i fizykochemicznym, to jest ona nadal zdatna do spożycia.

Pragniemy zwrócić uwagę, że sytuacja braku wody wystąpiła mimo przeprowadzonych w tym roku przez nasze Przedsiębiorstwo inwestycji znacznie zwiększających możliwości produkcyjne stacji uzdatniania wody w Nieborowicach.

Zapewniamy, iż cały czas pracujemy nad zapewnieniem ciągłości dostaw wody o odpowiedniej jakości dla wszystkich naszych klientów.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z zaistniałą sytuacją. Mamy nadzieję, że sytuacja ta była jedynie incydentalna i dołożymy wszelkich starań by się nie powtórzyła.

Niezmiennie apelujemy jednak o rozsądne gospodarowanie wodą.