Cele projektu
Celem szczegółowym do osiągnięcia poprzez realizację projektów dofinansowanych w ramach Działania 5.1 jest zwiększony odsetek ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków zgodnego z dyrektywą dotyczącą ścieków komunalnych, co świadczy o tym, że cel projektu jest w pełni zgodny z celem RPO tj. CT 6 Zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami, a także z CS 6b) RPO oraz CS Działania 5.1.” Jednocześnie projekt wpisuje się w założenia strategii ZIT (działanie D2.2.2. Racjonalizacja gospodarki wodno-ściekowej), wykazując zgodność z CS C2.2.2.1. Powyższe jednoznacznie wskazuje, że projekt przyczyni się do kompleksowej realizacji celów strategicznych w priorytetowych dziedzinach.
Planowane efekty
Obecnie w rejonie objętym projektem w większości nie występuje kanalizacja sanitarna. Mieszkańcy odprowadzają ścieki do dołów bezodpływowych, z których są one odbierane wozem asenizacyjnym i transportowane do oczyszczalni ścieków. Część ścieków trafia do gruntu wskutek nieszczelności dołów bezodpływowych lub celowego działania mieszkańców dla uniknięcia kosztownego wywozu ścieków. Zgodnie z KPOŚ jedyną dopuszczalną formą realizacji zadania zbiorowego odprowadzania ścieków jest budowa kanalizacji sanitarnej, dlatego też nie rozpatruje się rozwiązań alternatywnych. Jednocześnie konieczna jest likwidacja starych oczyszczalni ścieków zlokalizowanych w centrum miejscowości przy ul. Dworcowej, Szkolnej oraz oczyszczalni na osiedlu Piaski. Oczyszczalnia ta jest uciążliwa dla mieszkańców i nie posiada wystarczającej przepustowości w stosunku do potrzeb. Dlatego też istniejące 264 budynki muszą zostać dołączone do nowej oczyszczalni, realizowanej w ramach projektu komplementarnego. Nowo projektowana oczyszczalnia zapewni możliwość oczyszczania ścieków dla całej aglomeracji.
Zostanie wykonana sieć kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Gwarków, Barbórki, Skarbnika, Leboszowska, Rynek, Dworcowa, Podgórna, Piaskowa, Górnicza, Świerczewskiego (obecnie Szkolna), Majowa, Damrota o łącznej długości 4346 mb (nie licząc długości studni ok. 19mb)., w tym 509 mb. przewodu tłocznego oraz dwie pompownie. Planowana inwestycja została zaprojektowana zgodnie z zasadami projektowania sieci kanalizacji sanitarnych, z uwzględnieniem hipsometrii i topografii terenu, planowanym układem podłączeń do budynków oraz przebiegiem dróg. Zaplanowanie innej lokalizacji skutkowałoby zarówno zwiększeniem długości i kosztów samej kanalizacji jak i wydłużeniem sięgaczy i odcinków bocznych. Trasa kanalizacji jest ponadto uwarunkowana stanem własnościowym działek. Z projektu wyłączono, jako koszty niekwalifikowane, renowacje nawierzchni drogowych poza bezpośrednim obszarem budowy kanalizacji. Zadania te muszą być realizowane jednoczasowo ze względów technicznych, dlatego też będą wykonywane przez tego samego wykonawcę, jednakże koszty odtworzenia nawierzchni nie będą obciążały kosztów kwalifikowanych. Ze względu na różnice poziomów konieczne stało się zaprojektowanie i realizacja pompowni ścieków z rurociągiem tłocznym. Brak jest możliwości budowy kanalizacji w całości grawitacyjnej.
Liczba gospodarstw w aglomeracji wynosi 1101, z tego podłączonych do kanalizacji 264 to jest 23,98%. W wyniku realizacji projektu zostanie podłączone 65 gospodarstw, co da 29,88%. Liczba mieszkańców w aglomeracji 3418 RLM,z tego podłączonych do kanalizacji 987 RLM to jest 28,87%. wskutek realizacji projektu zostanie podłączone 203 RLM, co da 34,81%. Jednocześnie wszyscy dotychczasowi mieszkańcy zostaną przełączeni do nowobudowanego systemu kanalizacji. Wskaźnik „Liczba dodatkowych osób korzystających z ulepszonego oczyszczania ścieków” został ustalony na 1190 RLM.
Wydatki
ogółem
Wydatki
kwalifikowalne
Wkład
Funduszy Europejskich
Siedziba firmy
Ul. Główna 52
Nieborowice
32 332 71 58
telefony alarmowe:
32 332 71 76
504 063 241
ppk@pilchowice.pl
Przyjmowanie interesantów
poniedziałek – środa
7:00 – 11:00
czwartek
12:00 – 17:00
piątek
9:00 – 13:00
Najnowsze informacje
- Budowa kanalizacji sanitarnej w zlewni ul. Spokojnej w Pilchowicach31 maja, 2024 - 10:01 am
- www.krzeminskifoto.comBudowa oczyszczalni ścieków Piaski30 kwietnia, 2020 - 5:09 pm